Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia. Grudniowy numer w kioskach tylko do poniedziałku

red.
Barbara Radziwiłłówna (Anna Dymna) i Zygmunt August (Jerzy Zelnik)
Barbara Radziwiłłówna (Anna Dymna) i Zygmunt August (Jerzy Zelnik)
Ostatni raz polecamy grudniowe wydanie miesięcznika Nasza Historia. Już we wtorek zastąpi go w kioskach numer styczniowy - pierwszy w 2015 roku.

W numerze grudniowym warto poczytać m.in.:

O Galicji dobrej i złej, która w herbie miała kawkę i właściwie nie wiadomo z jakiej przyczyny akurat takiego ptaszka. Tak samo, jak nie do końca wiadomo, dlaczego mieszkańcy Małopolski i Krakowa wciąż myślą o habsburskim imperium z nostalgią. Czy cesarz Franciszek Józef I był tylko zaborcą, czy rzeczywiście dobrotliwym i liberalnym ojcem swych poddanych? Jego poprzednicy na dobrą pamięć Polaków raczej nie zasługują. Ciemniejszy okres w historii Galicji rozpoczął się 14 maja 1772 r. Wojska austriackie, zgodnie z postanowieniami rozbiorowymi, zaczęły wtedy zajmować południowe tereny Rzeczypospolitej. 83 tys. km kw. południowej Małopolski, Ruś Czerwoną ze Lwowem, część Podola i Wołynia.

O pomniku Lenina w Nowej Hucie. Przywódca bolszewików za życia mieszkał w Krakowie zaledwie przez dwa lata (z przerwami). Na nowohuckim pomniku stał lat 16. Trzeba przyznać, że też nie za długo, choć i tak zdołał zyskać wątpliwą sławę najbardziej znienawidzonego pomnika w Krakowie. 10 grudnia 1989 r. Lenin zniknął z cokołu, by ostatecznie wylądować w szwedzkim miasteczku rozrywki. Wielu krakowian mogło z ulgą westchnąć: dobrze mu tak... W grudniowym numerze miesięcznika Nasza Historia przypominamy, jak postawiono pomnik Lenina oraz kto go próbował wysadzić w powietrze. Istnieją dwie wersje wydarzeń.

O love story z XVI wieku, czyli romansie Barbary Radziwiłłówny i Zygmunta Augusta. To musiała być miłość od pierwszego wejrzenia. On nieszczęśliwy w pierwszym małżeństwie; ona urodziwa wdowa, przypadli sobie do gustu. Wysoka i smukła Barbara o alabastrowej cerze, z długimi, jasnymi, lekko rudawymi włosami i ciemnymi oczami, uwielbiała czerwony kolor. Ostatni z Jagiellonów stracił dla niej głowę. Podobna historia 20 lat wcześniej rozegrała się między Henrykiem VIII i Anną Boleyn. Na Wawelu też odbyła się koronacja młodej królowej, która tak naprawdę nie miała się prawa odbyć. Dlaczego królowa Barbara musiała umrzeć - w grudniowym numerze miesięcznika Nasza Historia.

O carze w błocie. W okolicach dzisiejszego placu Centralnego w Nowej Hucie jego kareta ugrzęzła po osie. Odziany w rosyjski mundur, psiocząc pod nosem, poszedł po pomoc do klasztoru w Mogile. Przedstawił się jako adiutant generała. Przeor cystersów pomocy nie odmówił, ale zauważył, że dziwny gość przypomina wielkiego księcia Konstantego Romanowa. Rosjanin zbył uwagę stwierdzeniem, że wszyscy Moskale są podobni. Rozmowa zeszła na niedawną bitwę z Francuzami. Sobowtór wielkiego księcia Konstantego opowiedział o przegranej, o poniesionych stratach. Tak wyglądała wizyta cara i imperatora Wszechrusi Aleksandra I w Mogile. Błoto zatrzymało go pod Krakowem 10 grudnia 1805 r., parę dni po klęsce pod Austerlitz. Podróżował incognito. Udawał zwykłego oficera, spiesząc do Petersburga. Za nim ciągnęła pobita przez Napoleona rosyjska armia.

Ponadto polecamy:

Szwadrony śmierci Jaruzelskiego. Esbecy z tajnej grupy „D” porywali i zabijali ludzi. Ich komórka była głęboko zakonspirowana w strukturach MSW, zamaskowana nawet przed innymi esbekami. Wszystkie dokumenty niszczono. Co dziś wiemy o esbeckich mordercach?

Zakonnik, który okradł Matkę Boską. Świętokradcza zbrodnia zdemoralizowanego paulina z Jasnej Góry. Ojciec Damazy Macoch kradł i zabijał, żeby zaspokoić materialne potrzeby swej pięknej kochanki.

Erotyczne skandale. Wystawa aktów Wenus regularnie wstrząsała PRL. Z kolei u progu lat 90. wstrząsem dla konserwatywnego społeczeństwa była „Ars Erotica”.

Wunderwaffe Führera. Adolf Hitler do końca wierzył, że uda mu się zadać ostateczny cios przeciwnikom za pomocą nowej, nieznanej wcześniej broni. Z desek kreślarskich niemieckich inżynierów schodziły kolejne prototypy cudownych samolotów, czołgów i rakiet, mających odmienić losy wojny.

Beria - seksualny drapieżnik. Szef NKWD był, obok Stalina, najpotężniejszym człowiekiem Związku Radzieckiego w czasie wojny i tuż po niej. Swą pozycję wykorzystywał także do zdobywania kobiet. Szukał seksu w sposób najbardziej drapieżny, jego ochroniarze porywali młode dziewczyny z ulic Moskwy. Nie bał się także otwarcie podrywać żon innych członków Politbiura.

E-wydania wszystkich numerów Naszej Historii są dostępne na: www.prasa24.pl/gazety/

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto