Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sądecczyzna. Pracodawcy mało płacą, fachowcy wyjeżdżają za granicę

Alicja Fałek
Elżbieta Kapuśniak podkreśla, że fryzjerka musi mieć chęć do nauki
Elżbieta Kapuśniak podkreśla, że fryzjerka musi mieć chęć do nauki Alicja Fałek
Trudno o fryzjerkę i szewca. Młodzi kończą studia i pracują w Anglii na zmywaku - mówi Jan First. Tymczasem są zawody, które dają zatrudnienie niemal od ręki. Sprawdziliśmy kto ma szansę na pracę na terenie Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego.

Fryzjer, kucharz, budowlaniec i wielu innych fachowców bez problemu znajdzie zatrudnienie na terenie Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego. Ale brakuje osób wykwalifikowanych i chętnych do pracy.

- Kilka miesięcy szukałam nowego pracownika do swojego zakładu - opowiada Elżbieta Kapuśniak, właścicielka salonu fryzjerskiego Axena w Nowym Sączu. - Szkolę przyszłych fryzjerów i widzę, że brakuje osób z pasją, które chciałyby pracować.

Na to zwracają też uwagę szefowe dwóch sądeckich urzędów pracy w mieście i w powiecie.

- Bezrobotny z fachem w ręku, jeśli tylko chce pracować, zatrudnienie znajdzie - mówi Teresa Klimek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Sączu. - Ofert pracy jest dla nich sporo. Gorzej z dobrym wynagrodzeniem.

Proponują niskie zarobki

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie od sześciu lat przygotowuje barometr zawodów i wskazuje, w której branży będzie zapotrzebowanie na pracowników. Po analizie mapki dla Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego, wniosek jest jeden.

- Praca czeka na fachowców, ale też na nauczycieli konkretnych zawodów jak piekarz, cukiernik czy ślusarz - wylicza Stanisława Skwarło, dyrektorka Sądeckiego Urzędu Pracy. - Czasami wystarczy uzupełnić kwalifikacje zawodowe o jeden czy dwa kursy i zatrudnienie się znajdzie.

Jako przykład dyrektorka SUP podaje ekonomistów. Według danych na Sądecczyźnie jest ich za dużo. Brakuje natomiast samodzielnych księgowych.

- Bezrobotni nie mają też odwagi próbować sił w nowym zawodzie. Mamy oferty pracy dla kierowców samochodów ciężarowych, możemy wysłać zainteresowanych na kurs - wskazuje Skwarło. - Ale niewiele osób się na to decyduje. Stąd pracodawcy zatrudniają coraz chętniej obywateli Ukrainy.

Dyrektorka pośredniaka w Nowym Sączu dodaje, że fachowcy często rezygnują z pracy. - Niejednokrotnie oczekują wyższego wynagrodzenia. Tymczasem mechanik samochodowy czy osoba zatrudniona w gastronomii otrzymuje najniższą krajową - mówi Teresa Klimek. - Dlatego decydują się na wyjazd za granicę, gdzie koszty rozłąki z rodziną rekompensują wysokie zarobki.

Jedni nie mają autobusu

Pracodawcy, zwłaszcza z branży gastronomicznej, ale także handlowcy, mają problem ze znalezieniem pracowników z powodu kłopotów z dojazdem do pracy. - Sądecczyzna jest słabo skomunikowana. W restauracjach i sklepach pracuje się do późna. Pracownicy nie są w stanie dojechać do domów - uważa szefowa SUP-u. - Nawet gdy mają auta, to przy niskich zarobkach przyjazd własnym samochodem im się nie opłaca. Dlatego część bezrobotnych wcale nie podejmuje zatrudnienia.

Inni nie mają chęci

O tym, jak trudno znaleźć fachowca, przekonała się niedawno Elżbieta Kapuśniak. Fryzjerka z 40-letnim stażem pracy, przez trzy miesiące szukała pracownika.

- Były cztery panie po 30. roku życia. Po dniu próbnym żadna nie wyraziła chęci pracy - mówi właścicielka Galerii Urody Axena w Nowym Sączu. - I szczerze mówiąc, poziom, jaki prezentowały, nie był zadowalający. Musiałabym je wiele nauczyć -mówi pani Elżbieta.

W końcu trafiły do niej dwie młode dziewczyny z Urzędu Pracy, które chcą się uczyć. - W tym zawodzie trzeba mieć odpowiednie predyspozycje, trochę talentu i chęć do nauki - podkreśla Kapuśniak. - Bez tego nigdy nie będzie się dobrze pracować.

Potwierdza to Antoni Sułkowski, kierownik gastronomii Hotelu Beskid w Nowym Sączu. - Dobrego, solidnego i wykwalifikowanego pracownika, któremu chce się robić, to można ze świecą szukać - podkreśla Sułkowski. - Trafiały do nas osoby, które po skończeniu zawodówki nic nie potrafiły. Ale kto chce się uczyć, ma szansę na etat.

Tak jak Agata Sekuła z Binczarowej i Natalia Góra z Trzetrzewiny. Obie odbyły w Beskidzie półroczny staż. Wiedzę chłonęły i sprawdziły się w kuchni. - Dostałyśmy umowę o pracę i możemy się rozwijać - mówi Agata Sekuła. - Wybierałam szkołę, od razu myśląc o pracy i to był trafny wybór.

Jan First, prezes Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, przyznaje, że młodzieży, która chce się uczyć zawodu, jest coraz mniej.

- Kształcimy po kilku elektryków, piekarzy, ciastkarzy - wylicza First. - Mało jest murarzy, tynkarzy, ślusarzy, nie mówiąc już o szewcach czy kominiarzach. Młodzi zamiast fachu wybierają studia i pracują w Anglii na zmywaku - puentuje.

Problemów ze znalezieniem pracy nie mają:
Betoniarze i zbrojarze, blacharze, mechanicy i lakiernicy samochodowi, drukarze, budowlańcy, graficy komputerowi, diagności samochodowi, kelnerzy i barmani, kierowcy autobusów i samochodów ciężarowych, krawcy i pracownicy produkcji, kucharze i pomoce kuchenne, lakiernicy, lekarze, magazynierzy, malarze budowlani, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, piekarze, pielęgniarki i położne, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, przedstawiciele handlowi, spawacze, tapicerzy, weterynarze, technicy elektrycy, fryzjerzy, administratorzy stron internetowych, brukarze, dentyści, farmaceuci.

Problemy z zatrudnieniem mają:
Biolodzy, biotechnolodzy i biochemicy, ekonomiści, filolodzy i tłumacze, historycy, politolodzy, geodeci i kartografowie, meteorolodzy, pedagodzy, pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy socjalni, sprzątaczki i pokojowe, nauczyciele nauczania początkowego i przedmiotów ogólnokształcących, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, pracownicy ochrony fizycznej, zaopatrzeniowcy i dostawcy, wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych, filozofowie i kulturoznawcy, kierowcy samochodów osobowych.

ZOBACZ TAKŻE: Zmiany w segregacji śmieci - co nas czeka?

źródło: naszemiasto.pl

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto