Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybierzesz 997, połączysz się ze 112. Centrum Powiadamiania Ratunkowego przejmuje obsługę policyjnego numeru alarmowego

Redakcja
Małopolski Urząd Wojewódzki
W poniedziałek 1 października 2018 roku o godz. 10 rozpocznie się w Małopolsce proces przejmowania obsługi numeru alarmowego 997 przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) w Krakowie, które funkcjonuje przy wojewodzie małopolskim. W pierwszej kolejności CPR przejmie zgłoszenia w stolicy województwa, do 16 października kolejno ze wszystkich powiatów w naszym regionie. W całej Polsce taki proces potrwa do końca tego roku.

Numer alarmowy 997 w dalszym ciągu będzie funkcjonował, ale po jego wybraniu połączymy się nie z dyżurnym policji (jak dotychczas), a z operatorem numeru alarmowego CPR. Po wybraniu 997 usłyszymy w słuchawce: „Operator numeru 112”.
I to właśnie on zbierze od nas wszystkie informacje dotyczące zgłoszenia i przekaże je w postaci elektronicznej formatki do dyżurnego policji. Dyżurny na tej podstawie podejmie decyzję np. o wysłaniu radiowozu. Nie spodziewajmy się tego, że zostaniemy przełączeni do dyżurnego policji.

- Mogę zagwarantować, że nasi operatorzy są dobrze przygotowani. Podstawowa informacja dla mieszkańców naszego województwa jest taka, że ta zmiana będzie z jednej strony dla nich praktycznie niezauważalna, a z drugiej realnie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i przyniesie szereg korzyści - zapewnia wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

W 2017 roku w małopolskich jednostkach policji odebrano ponad 403 tys. zgłoszeń na numer 997. - Jednak prawie połowa z nich to połączenia, które nie powinny zajmować linii alarmowej - mówi komendant wojewódzki policji w Krakowie nadinspektor Krzysztof Pobuta. Były to telefony omyłkowe, zgłoszenia spraw, których załatwienie nie leży w kompetencji policji, czy rozmaite pytania o procedury lub prowadzone sprawy, które jednak nie wymagały pilnej interwencji.

- Takie telefony, często długotrwałe rozmowy, powinny być wykonywane na zwykłe numery miejskich jednostek policji i nie powinny obciążać linii służącej do ratowania życia #- zauważa komendant. Po zmianach dyspozytorzy dyżurni policji będą otrzymywali z CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny.

Przejęcie zgłoszeń na 997 przez CPR i numer 112 testowane było na Śląsku. Małopolska jest jednym z ostatnich województw, które skorzysta z tych doświadczeń, wcześniej zrobiono to już w 10 regionach. Ale warto przypomnieć, że to w naszym województwie wiele lat temu sprawdzono, jak będzie funkcjonować przyjmowanie przez CPR wezwań karetek pogotowia. Wtedy 112 przejęło telefony na 999.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Klimat w kraju się zmieni. Zagrożenie dla Polski i świata?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybierzesz 997, połączysz się ze 112. Centrum Powiadamiania Ratunkowego przejmuje obsługę policyjnego numeru alarmowego - Dziennik Polski

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto