Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesienny urlop w Polsce? TOP 5 nieoczywistych propozycji na ciekawy wyjazd. Te destynacje będą strzałem w dziesiątkę na jesienną wycieczkę

OPRAC.:
Arkadiusz Bar
Arkadiusz Bar
Oto TOP 5 nieoczywistych destynacji na ciekawy, jesienny urlop. Kliknijcie w galerię i zobaczcie zdjęcia!
Oto TOP 5 nieoczywistych destynacji na ciekawy, jesienny urlop. Kliknijcie w galerię i zobaczcie zdjęcia! Magazyn Travelist / pixabay.com
Duże miasto, nadmorski kurort, mazurskie miasteczko czy górski resort? Wielkimi krokami nadchodzi jesień, a wraz z nią nieco niższe ceny w hotelach i pensjonatach oraz bardziej sprzyjające zwiedzaniu temperatury. Wciąż nie macie pomysłu na wrześniowy lub październikowy urlop? Prezentujemy 5 nieoczywistych propozycji na ciekawy wyjazd, które poleca Magazyn Travelist. Te destynacje będą strzałem w dziesiątkę na jesienną wycieczkę. Niezależnie od tego, na którą z nich się zdecydujecie, jedno jest pewne – będzie pięknie!

Kliknij w przycisk "zobacz galerię", aby poznać pięć ciekawych destynacji na jesienny urlop. Każde kolejne zdjęcie, to inne miejsce. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Lublin

Stolica Lubelszczyzny, niegdyś stolica Polski, a od początku tego roku Europejska Stolica Młodzieży – jako pierwsze miasto w naszym kraju. Lublin staje się jedną z naszych kulturalnych wizytówek, a o jego zaletach mówią nie tylko tłumnie przybywający do niego turyści. Walory Starego Miasta – jednej z najlepiej zachowanych starówek w Polsce – Centrum Kultury, Centrum Spotkania Kultur czy Państwowego Muzeum na Majdanku doceniła między innymi Neelam Tailor z „The Guardian”, opisując wrażenia ze swojej podróży.

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Lublinie jest Zamek Lubelski z ceglaną wieżą, z której można podziwiać panoramę miasta, czy znajdującą się na dziedzińcu gotycką Kaplicą Trójcy Świętej. Nie sposób nie wspomnieć o Trybunale Koronnym (Stary Ratusz), XIV-wiecznej Bramie Krakowskiej, Placu Po Farze czy licznych, bogato zdobionych kamienicach. Decydując się na turystyczną eksplorację Lublina, warto postawić także na spacer Lubelską Podziemną Trasą wiodącą przez labirynt staromiejskich piwnic wzbogaconych o makiety miasta.

Wizytę w mieście warto połączyć z udziałem w jednym z zaplanowanych na jesień wydarzeń – Lubelskim Festiwalu Filmowym, Europejskim Festiwalu Smaków czy Festiwalu „Otwarte Miasto”.

Kołobrzeg

Miasto w województwie zachodniopomorskim łączy w sobie urok nadmorskiej miejscowości oraz różnorodność miejskich atrakcji. Kołobrzeska plaża poza sezonem – równie piękna co latem – zachęca do długich spacerów. Podobnie jak długie na 220 metrów molo – jedna z wizytówek miasta. Stąd już tylko krok do bulwaru Jana Szymańskiego i znajdującego się na nim Pomnika Zaślubin Polski z Morzem. Idealne miejsca do spacerowania można znaleźć także w głębi lądu. Na uwagę zasługuje Nadmorski Park Zdrojowy, Starówka czy zabytkowy Park Żeromskiego.

Najciekawszą atrakcją miasta jest odbudowana po wojnie latarnia morska. Od pięknego widoku na taflę wody, port oraz uzdrowiskową część miasta dzieli nas raptem 109 schodów. Tyle wystarczy pokonać, aby wejść na taras widokowy tej 26-metrowej ceglanej wieży. Warto odwiedzić także Muzeum Oręża Polskiego, Centrum Atrakcji Wojskowych „Bastion” czy Muzeum 6D – Maszoperia, w którym można poznać historię kołobrzeskich maszopów, czyli rybaków. Wielbicieli podwodnego świata z pewnością przyciągnie tutejsze oceanarium z przedstawicielami ponad 100 gatunków fascynujących stworzeń.

Świeradów-Zdrój

To urocze miasteczko położone u stóp Gór Izerskich od lat przyciąga osoby chcące skorzystać z panującego tam wyjątkowego mikroklimatu. W końcu podobno to on w połączeniu z wodami mineralnymi pozwala zachować wieczną młodość.

Świeradów-Zdrój jest jedną z najpopularniejszych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce. I tak samo jak regeneracji, sprzyja również aktywnemu spędzaniu czasu. Podążając czerwonym szlakiem mającym swój początek przy Parku Zdrojowym (przy okazji koniecznie trzeba odwiedzić tutejszy Dom Zdrojowy), można dojść na jeden z najwyższych okolicznych szczytów – Stóg Izerski (1105 m n.p.m.). Alternatywą jest wjechanie na górę kolejką gondolową.

Z kolei sieć ścieżek rowerowych, zaprojektowana przez pochodzącego z Walii projektanta szlaków Dafydda Davisa, pozwala na dokładne zwiedzanie wznoszącego się nad miasteczkiem pasma górskiego i dotarcie na przykład do Chatki Górzystów, serwującej słynne w całym regionie naleśniki.

Nie można nie wspomnieć także o ścieżce w chmurach. Wysoka na ponad 60 m wieża z tarasem widokowym, długą na 850 m kładką i 105-metrową zjeżdżalnią jest najbardziej okazałą tego typu konstrukcją w Polsce.

Szczyrk

U podnóża gór Skrzyczne (1 257 m n.p.m) i Klimczok (1 117 m n.p.m.) leży Szczyrk. Ta perełka województwa śląskiego to jeden z powodów, aby odwiedzić tamtą okolicę, kiedy liście na drzewach zaczną zmieniać swój kolor. Szczególnie że właśnie wtedy pobliski Beskid Śląski czy Żywiecki prezentują się najpiękniej w całym roku. Szczyrk to naturalny punkt startowy dla wielu górskich szlaków. Na należące do Korony Gór Polski Skrzyczne (nazwa pochodzi od skrzeczenia żab) prowadzą dwie trasy – przez Halę Jaworzyna lub przełęcz Becyrek. Mniej chętni na piesze wycieczki mogą wjechać na górę kolejką gondolową. Niezależnie od wybranej drogi na szczycie czeka nagroda – pyszne jedzenie w tamtejszym schronisku i widok, który można podziwiać z tarasu. Poza zdobywaniem górskich szczytów w Szczyrku można zejść także do podziemia. Taką możliwość daje Jaskinia w Trzech Kopcach. Ta sieć utkanych w labirynty korytarzy kryje w sobie tajemnicze sale, jak chociażby Salę Ewy, Salę Zbójców, Wysoką Komorę czy Komnatę Nietoperzy.

A co na powierzchni? Miłośnicy sztuki znajdą coś dla siebie w „Bator Art Gallery”. W galerii założonej przez Barbarę i Mirosława Batorów można oglądać przede wszystkim ceramikę, grafikę, szkło artystyczne i obrazy. Na pewno warto także zajrzeć na plac św. Jakuba, który jest bezpośrednio połączony z Deptakiem nad Żylicą.

Ostróda

Warmia i Mazury są malownicze również jesienią. Jednym z miasteczek, do którego warto zawitać, jest Ostróda, otoczona przez 5 jezior. Najpiękniejszą plażę – według mieszkańców – ma niewielkie Jezioro Sajmino (zaledwie 29 hektarów i długa na 3 kilometry linia brzegowa), a z kolei za centrum życia miasteczka uchodzi Jezioro Drwęckie – już dużo większe, bo liczące 880 hektarów. Można je podziwiać z pokładu statku (trasa wodna obejmuje także Jezioro Pauzeńskie i Jezioro Szeląg Wielki) lub z mola – jednej z największych tego typu konstrukcji w Polsce. W Ostródzie statki pływają nie tylko po wodzie, ale i po… trawie. Po takiej powierzchni wiedzie bowiem trasa Kanału Elbląskiego – jednego z siedmiu cudów Polski, zabytku techniki i pomnika historii.

Warto również przespacerować się tamtejszą promenadą, po drodze robiąc kilka przystanków: przy amfiteatrze, multimedialnej fontannie z charakterystyczną rzeźbą rybaka oraz na plaży miejskiej. Panoramę miasteczka można podziwiać z jednej z wież, np. wieży kościoła ewangelicko-metodystycznego Łaski Bożej lub Wieży Bismarckiej, wzniesionej na cześć kanclerza Niemiec, Otto Von Bismarcka. Symbolem krzyżackiej przeszłości Ostródy jest zamek wybudowany na początku XIV wieku. W trakcie swojej ponad 700-letniej historii był między innymi siedzibą Napoleona Bonaparte.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Jesienny urlop w Polsce? TOP 5 nieoczywistych propozycji na ciekawy wyjazd. Te destynacje będą strzałem w dziesiątkę na jesienną wycieczkę - Gazeta Krakowska

Wróć na starysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto